Sőt, azt hiszem, mentalistának sem kell lennem ahhoz, hogy jó eséllyel megtippeljem, hogy az idei kiemelt fogalomtárad között volt olyan, ami az egészséggel, egészséges életmóddal, akár fogyókúrával, mozgással kapcsolatos, ugye?
Arra gondoltam, hogy most egy picit más irányból szeretnék ezekben segíteni neked, ami újabb lendületet adhat az új szabályok betartásához, hiszen a nap végén a cél mégiscsak az, hogy egészségesebb légy.
Az egészség igen sok vetületű, és bizony vannak olyan területek, amit hajlamosak vagyunk néha kicsit félvállról venni: ilyen lehet például az élelmiszerbiztonság is.
Mi a helyzet az elpakolással a kasszánál? Vigyél magaddal több szatyrot, zsákot, és már a pénztárnál próbáld külön tenni a zöldségeket és gyümölcsöket, külön a szárazárut, és külön a hűtős termékeket, ezzel sok időt nyerhetsz otthon a bepakoláskor.
2. Hová is pakolj?
A gyümölcsöket és a zöldségek egy részét nem kell hűteni, például a paradicsomot, paprikát sem. A hagymát se tedd a fridzsiderbe, és a krumplit semmiképp! Ezutóbbi kettőt minél sötétebb helyen tárold, egymástól elkülönítve.
Az uborkát, gyökérzöldségeket hűtőben vagy azon kívül is tárolhatod. Ha a hűtőt választod, fontos, hogy megtisztítva, egymástól elválasztva, akár papírtörlőbe csomagolva tárold ezeket a zöldségeket.
Alapvetően érdemes figyelembe venni a hűtőgyártók javaslatát: az alsó zöldségtárolóba helyezd a zöldségeket, de a zacskós keverékek már ne ide kerüljenek!
A készételek mindig a leghidegebb pontra kerüljenek a hűtőben, hogy a csíramentesség minél tovább biztosított legyen, de 1-2 napon belül fogyaszd el ezeket. Lehetőség szerint ne keverd össze a pörköltet a körettel. Ne feledd: a tejes, tejfölös, tejszínes ételek különösen romlékonyak, de a gabonafélékkel is éppúgy légy óvatos. Sőt, a gomba is hűtőbe való!
3. FIFO
Kövesd a FIFO – first in-first out stratégiát, azaz mindig a legkorábban vásárolt terméket használd fel előbb – ezt az elvet tartsd a saját konyhádban is: a boltban is figyelj a lejárati dátumokra, és így kerüljenek be az élelmiszerek a kamrába, spejzbe, a hűtőbe. Ne pakolj rá a már meglévő termékekre. A liszt vagy zab kerüljön a sorban leghátra. Biztos, ami biztos, rendszeresen leltározz.
4. Minőségmegőrzési idő és eltarthatóság
Beszéljünk két nagyon fontos fogalomról: a minőségmegőrzési időről és az eltarthatóságról
Minőségmegőrzési idővel a hosszabb ideig eltartható, alacsony nedvességtartalmú, vagy valamilyen tartósító eljáráson átesett (konzerv vagy fagyasztott) élelmiszerek rendelkeznek. Ez a fogalom azt jelenti, hogy az adott dátumig a gyártó garantálja a termék minőségét ízben, állagban, de nem jelenti feltétlenül azt, hogy egy BONTATLAN termék a minőségmegőrzési idő után ne lenne fogyasztható – erről mindig egyedileg döntsünk.
Fogyaszthatósági idejük a rövidebb lejárati idővel rendelkező élelmiszereknek van, ilyenek a tej, és tejtermékek, húsok, húskészítmények, készételek, desszertek, cukrásztermékek, fagylalt, stb. A fogyaszthatósági idő lejárata után a terméket forgalmazni tilos, és elfogyasztani sem ajánlott (kivéve persze, ha mondjuk szándékosan savanyítod a tejet, tehát olykor ez sem fekete-fehér kérdéskör).
5. Tiszta kéz
Végül, de nem utolsó sorban… A covid elvileg megtanított minket erre, de sosem baj, ha elismételjük: ugye nem felejtesz el kezet mosni? Tudod… kosarat fogdostál… autóba, buszra ültél. Első dolgod legyen otthon a kézmosás!
Ezeket az apróságnak tűnő, mégis igen fontos dolgokat betartva sokat tehetsz saját és családod egészségének megóvásában! Te is odafigyelsz minderre, vagy olvastál olyat, amiről hajlamos vagy néha megfeledkezni?