A téli időszakban, különösen az évszak vége felé gyakran érzem azt magamon, hogy kifogytam az ötletekből, és nem annyira van kedvem főzőcskézni, vagy kísérletezni, mint nyáron, amikor tobzódunk a színesebbnél színesebb zöldségekben. Na, ilyenkor van az, hogy megrázom magam, és előveszem azokat a klasszikusokat – vagy klasszikusokat némi csavarral – amik pont az ilyenkor elérhető alapanyagoktól lesznek isteniek, vagy az év bármely szakaszában jó választások, amikor egy kicsit hűvösebb, esősebb, szóval olyan „bekuckózós” az idő.
3 étellel készültem most nektek, hogy meghozzam a kedveteket a tél végi alkotáshoz!
1. A klasszikus húsleves
Szerintem alapszabály, hogy mindenkinek meg kell alkotnia a saját támadhatatlan, tökéletes, „mindig nyerő” húsleves receptjét. Van azonban két faktor, ami szinte minden hozzávalónál fontosabb: az idő és a türelem. Na egyébként ez az, ami a Zepter főzőedényekkel szintén módosult nálam picit, mert az eddigi stabil 4 órám stabil 3 órára csökkent, arról nem is beszélve, hogy konkrétan 1-es fokozaton pötyög a leves a főzőlapon, olyan jól működik a rendszer. Csak mondom 😉
A mennyiségeket most egy „lábosra” határozom meg.
Az egyszerűség kedvéért legtöbbször kész leveszöldség csomagot szoktam használni, maximum a hűtőben kószáló egy-egy megmaradt paprikát, és egy-két fej vöröshagymát szoktam pluszban használni a kb. 5 szál sárgarépa, 1-2 szál petrezselyemzöld, fél-egy karalábé, és negyed-fél darab zeller mellé. Húsnak pedig háztáji csirkét szoktam legtöbbször beletenni, itt nagyon fontos a minőség.
Ha elég sok a zöldséged, fűszer nem is nagyon kell: só, bors (elvileg egész darabos), én pici gyömbért, szerecsendiót és sáfrányos szeklicét szoktam használni, illetve 4-5 levél babért.
Szóval a lépések: hideg víz, bele a csirkedarabok
(ha van máj, az csak a végén megy bele), só, és indul a főzés. Ha felforr, én le szoktam szedni a habját, de nem kötelező. (Na ez a rész volt korábban egy teljes óra, most körülbelül a felére csökkent az idő a Zepterrel Masterpiece edénnyel!) Jöhetnek a zöldségek, a hagymát a vörös héjával tedd bele a színe miatt, és állíts a főzőlapot alacsony fokozatra, vagy vedd a gázt szinte takarékra. 2-2,5 óra főzés, mire összeérnek az ízek, így számolj, ha vasárnapi ebéd készül. Én egyébként inkább szombat késő este szoktam a húslevest összedobni.
2. Céklás rizottó, hogy ne csak savanyúságként edd a céklát
A húslevest nem csak azért készítem, hogy akkor, együltőben azonnal jóízűen elfogyasszuk, hanem az értékes alaplé miatt is, amiből egy, vagy két adagnyit mindig le is fagyasztok az olyan ételekhez, mint amilyen a következő is: a céklás rizottó. Jajj, leírom, és máris összefut a nyál a számban, egyszerűen imádom! De a rizottónál tényleg nagyon fontos, hogy minden minőségi legyen: a rizs kerekszemű, arborio, mert az több folyadékot képes magába szívni és „mászkásabb” lesz az eredmény, a fehérbor, a vaj, a parmezán, és a víz helyett-mellett használt alaplevünk is természetesen.
4 személyre szükséges:
- abrorio rizs 320g
- sütőben megsütött, felkockázott cékla 200g
- minőségi fehérbor (inkább száraz) 1dl
- parmezán sajt 60g
- vaj 40g
- vöröshagyma 40g
- alaplé 4-5dl
- só, bors
Elkészítése: A megtisztított vöröshagymát finomra vágjuk és vajon megfonnyasztjuk. Hozzátesszük az arborio rizst, ráöntjük a bort és magas hőfokon pár percig főzzük, amíg a bor el nem párolog – tapasztalatom szerint a Zepterrel intenzívebb íz érhető el azáltal, hogy könnyebben felmelegszik az edény. Ezt követően merőkanalanként adjuk hozzá a húslevest, közben pedig folyamatosan kevergessük. Ezek után hozzáadjuk a sült céklát, apróra felkockázva. Addig pároljuk, amíg a rizs megpuhul, szaftos és sűrű lesz. Végül, ha szükséges, megsózzuk, őrölt borssal ízesítjük és frissen reszelt parmezánt keverünk hozzá, némi megmaradt vajjal együtt. Egy kis parmezánt mindenképp hagyjunk a díszítéshez is!
Barbie rajongóknak kötelező, de a többiek sem fognak csalódni.
3. Zöldséges csirke mirelitekkel, konzerv lencsével, rizzsel
Nem vagyok naiv, sőt, a saját életemben is igen gyakran előfordul, hogy nincs időm előkészíteni a zöldségeket, meg még sütni-főzni, na meg még el is pakolni, mosogatni…. Szóval mindig van a hűtőben mirelit zöldség. Sőt, konzerv a spejzben (tudod, ezekről, már korábban írtam neked). Most megmutatom, hogyan használtam fel őket! Legutóbb isteni lett a végeredmény! Plusz elárulok egy titkot: bár szépen, külön fotóztam le neked, utána mindent jól összekevertem, és szerintem úgy lett teljes az élmény, egytálételként.
4 személyre szükséges
- csirkemell 400-500g
- cucina olívaolaj 10ml
- mirelit zöldségkeverék 400g
- vöröshagyma 1 fej
- lencsekonzerv 200g
- fehérrizs 200g
Az apróra kockázott csirkemellet megpirítom, és amikor „elengedte az edény”, hozzáadom, a felaprított vöröshagymát, és a mirelit zöldségkeveréket. Én most fűszerezettet használtam, ha te nem ilyet fogsz, használj bazsalikomot, kakukkfüvet, oregánót, amit kedvelsz, majd sózd, borsozd a ragut. Ha úgy érzed, nagyon száraz, minimális olívaolajat adhatsz még hozzá, majd fedd le, és vedd lejjebb a fokozatot.
Közben főzd meg a rizst – én most zacskós rizst használtam az időfaktor miatt, és miután megpuhult, már kissé meghűlve, adj hozzá olívaolajat.
Tálaláskor kanalazz lencsét is a tányérodra, ahogy a képen látod, de nyugodtan zutyuld össze az egészet, úgy is fincsi lesz.
Jó étvágyat!
Hamarosan újra találkozunk! 😊
Orsi