Az Egyesült Államokban csak azok a légtisztítók kaphatnak HEPA minősítést, amelyek a levegőbe keveredett 0.3 mikron (mikrométer) nagyobb pollenek, porszemek és kórokozók 99.97 százalékát képesek kiszűrni, míg Európában ennek különböző rátái vannak. 85 százaléktól EPA jelzés, és már 99.95 százalékos teljesítménytől HEPA jelzés kerülhet a szabadalmazott termékekre Európában. A H13 HEPA szűrő minősítést kapó rendszerek jelentik az átfedést a két sztenderd között. Érdemes megvizsgálni a részletes tájékoztatót, hiszen a 0.3 μm átmérőnél nagyobb részecskék 99.97%-t kiszűrni képes légtisztító berendezések, mint a Zepter Therapy Air iOn és Therap Air Smart 360 légtisztítók a szigorúbb amerikai előírásnak is megfelelnek.
A HEPA szűrő minősítés múltja egészen az 1940-es évekre tekint vissza. A HEPA légszűrő technológia alapjait a hadiipar fektette le a gázmaszkokba helyezett extra papírlap folytán. Ez később továbbfejlődött a technológia laboratóriumi felhasználásával, ahol kiváltképp fontos szerepe van a szennyeződések kiszűrésének. A légszennyezettség azonban egyre fontosabb témává vált a hétköznapokban, a tiszta levegő garantálásához pedig megszületett az igény HEPA szűrők lakossági felhasználására.
A nagyvárosokban elsősorban a szállópor és a levegőben terjedő vírusok, mint az influenza vagy a covid mutációi, vidéken pedig a magasabb pollenkoncentráció miatt mutatkozik kiemelt szükség a megfelelő légtisztító berendezésekre. A rövid telek miatt a pollenszezon Magyarországon ma már a naptári év 10 hónapján át tart. A nagyvárosokban a magas szmogtartalom ellen, kiváltképp a panelházakban és építkezések szomszédságában az év minden napjában hatékony segítséget jelentenek a légtisztító készülékek. A légtisztítók dohányfüst ellen is kiválóak, ezzel védve a család fiatal és más nem dohányzó tagjainak egészségét, ráadásul így a bútorok is kevésbé veszik át a kellemetlen szagokat.
Hogyan működik a HEPA szűrés? Hogyan szűri a pollent és a port a HEPA filter?
A HEPA szűrés alapja a különböző rostok dinamikáján alapszik. Az ionizálás mellett egy teljesen mechanikus megoldással erősíti a légtisztító berendezések működését. Gyakorlatilag három szűrés valósul meg a HEPA filterben:
- A diffúzó különösen a legapróbb, 0.1 mikronnál kisebb részecskék ellen hatékony. A légtisztítóba beáramló apróbb szemcsék miután összeütköznek a rostokkal, Brown-mozgással mozognak tovább, így gyakorlatilag kelepcébe kerülnek a rostok között.
- A feltartóztatás a 0.1 mikronnál nagyobb és 0.4 mikronnál kisebb közepes szemcséket fogja fel oly módon, hogy szintén eltéríti azokat a rostokkal való ütközés során, így azok irányt váltanak.
- Az elzárás pedig az ezeknél nagyobb szemcsék ellen hatásos metódus. A nagy részecskék nem csak beleütköznek a rostba, de méretüknél fogva fenn is akadnak rajta.
A 10 μm-nál (PM 10) kisebb részecskék könnyen a légutakba kerülnek. Az orrnyálkahártyán megtapadhatnak a 2.5 μm-nál nagyobb részecskék, az ennél kisebbek pedig könnyedén bejutnak a tüdőbe.
A füst részecskéi megközelítőleg 1 μm méretűek. A baktériumok átlagos nagysága körülbelül 2 μm. A vírusoké 0.005 és 2 között mozog, és gyakran 3 μm vagy nagyobb aeroszolba záródnak, ami erősen fertőzőképessé teszi őket. Kutatások szerint a COVID19 megbetegedést okozó SARS-CoV2 esetében például 3-30 µm méretű aeroszolokba tömörülve terjed továbbá kórt. Egy parlagfű pollen mérete kb. 10-25 μm, így a HEPA filteres légtisztítók kiváló hatékonysággal tisztítják meg a levegőt az allergén növények által kibocsátott szemcséktől is.
Megfelelő légtisztítás nélkül a 3–5 μm méretű részecskék az orr- és toroküregen át a légcsőbe jutnak, a 2–3 μm méretűek a hörgőkig, az 1–2 μm nagyságúak a hörgőcskékig, a 0.1–1 μm átmérőjű részecskék pedig a egészen a léghólyagokig juthatnak. Így ha visszatérő köhögés kínoz minket, érdemes a leghatékonyabb HEPA szűrős légtisztító készülékek közül választanunk. A legmélyebben lerakódott részecskék ugyanis gátolják az oxigénfelvételt, ami hosszútávon szív- és érrendszeri megbetegedésekhez vezethet. Felmérések szerint Magyarországon évente 16 ezer ember korai halálát okozzák a 10 μm-nál kisebb részecskék, melyek között a baktériumok, vírusok mellett számos káros vegyi anyagból származó szemcsék is jelen lehetnek, mint például a korom vagy az azbeszt.
Mikor érdemes szűrőt cserélni?
A HEPA szűrők élettartamát a kereskedelmi forgalomban kapható légtisztító eszközök esetében átlagosan 6-12 hónapra saccolják, ám nagyobb szennyezettségnek kitett helyeken, vagy a pollenallergiánkat okozó fafajták, fűfélék magas pollenterheléses időszakában érdemes lehet gyakrabban cserélni a légtisztító szűrőket.
A koszos szűrő mélyfekete, mely azt jelzi, hogy a rostok nem tudnak további részecskéket felfogni a beszívás ellenére sem, ami nemcsak az egészségmegőrzés hatékonyságát rontja, de a készülék élettartamara is negatív hatással van. Épp ezért a Zepter légtisztítókhoz külön is kaphatóak új, eredeti szűrők, melyek cseréje 12 havonta javasolt. A Therapy Air Smart szűrőcsere-emlékeztető funkcióval is rendelkezik, valamint kiszámolja a szobában lévő PM 2,5 (2.5 μm-nél nagyobb részecskék) légköbméterenkénti mennyiségét.
A szűrők cseréje végezhető házilag is, ám a maximális hatékonyság érdekében érdemes szakemberre bízni a szűrők cseréjét a megfelelő szűrősorrend és szigetelés biztosításához.
HEPA és RedHEPA
A HEPA szűrő rostjainak hatékonysága ráadásul tovább növelhető, ha azok antimikrobiális anyaggal vannak bevonva. A TB30 az egyik leghatékonyabb ilyen anyag mind az amerikai, mind az európai nyilvántartásban. A RedHEPA szűrők ezzel az extra bevonattal is rendelkeznek, így tökéletesen alkalmasak a baktériumok, sőt, a penészgombák kiszűrésére is. A RedHEPA szűrővel rendelkező légtisztító készülékeket ezért érdemes olyan helységekben is használatba venni, ahol a falak időnként nedvesednek, vagy ahol a falfelület teljes egészében szekrénysorral, bútorral elzárt, hiszen a légtisztító penész ellen is hatékony lehet. Nem csak otthonokban, de irodákban, hotel szobákban is hatékony berendezésként bizonyít.
Épp ezért a 2022. szeptember 15. után gyártott, kiszállított Zepter Therapy Air iOn légtisztítók már az alapcsomagban RedHEPA szűrővel rendelkeznek, de a korábbi készülékek is kompatibilisek az alternatív szűrő változattal.
A HEPA szűrők, és különösen a RedHEPA filter tehát már önmagában is kiváló légtisztító hatást biztosít, mely hatásfokát kiegészítő szűrők még tovább erősíthetik, mint a szénszűrő vagy az ezüst előszűrő.