Napfénnyel az egészségért?
A napot általában a vitalitással, az élet teljességével és az energiával társítjuk. A napsugarak kétségtelenül javítják a hangulatot. Ezenkívül serkentik a D-vitamin szintézisét a szervezetben, amely segít fenntartani az immunitást és az egészséges csontokat. Sajnos a nap által kibocsátott UV-sugárzás romboló hatással van a bőrünkre, akár rákos megbetegedést is okozhat. Mielőtt azonban ezek a következmények ismertek lettek volna, a napkezelést vagy helioterápiát számos betegség gyógymódjaként alkalmazták. Az UV-sugárzás egy idő után ugyan okoz egészségi problémákat, de csíraölő tulajdonságai sem elhanyagolhatóak. A 19. században a napsugarakat a tuberkulózis kezelésére használták. Az 1903. Niels R. Finsen Nobel-díjat kapott az ezen a területen elért eredményeiért. Megalkotta az UV-fényt kibocsátó speciális lámpát a bőrtuberkulózis kezelésére. A helioterápia az antibiotikumok és a D-vitamin tartalmú étrendkiegészítők feltalálása után kezdett veszíteni népszerűségéből.Később újra elkezdtek mesterségesen előállított fényt használni bizonyos kezelésekhez. Az elektromágneses hullámok különböző hullámhosszai (színei) különböző paraméterekkel (például intenzitással) rendelkeznek és ennek megfelelően különböző módokon hatnak a szervezetre. Először a lézerterápia jelent meg az 1960-as években. A lézerterápia során egy keskeny, monokromatikus, nagy intenzitású sugárnyalábot alkalmaznak, amely mélyen behatol a szövetekbe. A lézer felgyorsítja a sebek, hegek és törések gyógyulását. Gyulladáscsökkentő, ödémaellenes és fájdalomcsillapító hatása is van.
Hiperpolarizált fény
A hullámhosszok tekintetében a fényterápiában különösen fontos a szabad szemmel nem látható infravörös fény. Melegítő tulajdonságokkal rendelkezik, enyhíti a fájdalmat, serkenti az ATP, vagyis a sejtek üzemanyagának termelését és csökkenti az izomfeszültséget. A polarizált fényterápia – mely inkoherens és alacsony energiájú – magában foglalja a látható fény teljes spektrumát és az infravörös fényt. Nem tartalmaz UV-sugárzást, ezért jelentősen csökkenti a mellékhatások és a bőrkárosodás kockázatát. A fény polarizációja révén a különböző hullámhosszúságú fénytípusok párhuzamos síkokba rendeződnek és így hatolnak be a szövetekbe. Az ilyen fénnyel végzett terápia széleskörűen alkalmazható – fokozza a vérkeringést és a sejtek oxigénellátását, gyorsítja a sebgyógyulást, gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatású, növeli a kollagén és elasztin szintézisét a bőrben (tehát fiatalít!), javítja a hangulatot és erősíti az immunitást. A polarizált fény egy C60 fullerén molekulákkal – amelyek 60 db szénatomból állnak és szédítő sebességgel, másodpercenként 18 milliárdszor rezegnek – ellátott szűrőn áthaladva hiperpolarizált fénnyé válik. Ebben a formában képes visszaállítani a szervezetünkben lévő fehérjék természetes, harmonizált állapotát.A hiperpolarizált fénysugárzást különböző betegségek és egészségi problémák esetén alkalmazzák. A hatékony betegségmegelőzésben is fontos szerepe van, mivel a szervezet immunitását több szinten is erősíti. Az ATP szintézis serkentése által segíti a sejtek energiaellátását, így azok könnyebben és hatékonyabban tudnak közreműködni a szervezet önjavító folyamataiban. Ez a fajta fényterápia jól alkalmazható a különböző sérülések és ízületi betegségek kezelésének támogatására. Enyhíti a fájdalmat és a gyulladást, gyorsítja a sebgyógyulást, és elősegíti regenerációt. Hatékonyan lassítja a bőr öregedését és támogatja a különböző bőrgyógyászati problémák kezelését is – a javallatok között szerepel az atópiás dermatitis, a pikkelysömör és a pattanások.
A színterápia specifikus problémák esetén jelenthet megoldást
Az eszköz által kibocsátott polarizált fény különböző hullámhossz-tartományokat kombinál, amelyek különböző tulajdonságokkal rendelkeznek. A megfelelő színszűrő alkalmazásával azonban ez a készülék fénye leszűkíthető egy kiválasztott tartományra, tehát színterápiára is használható.A különböző színnel végzett kezelések különösen a LED terápiás megoldásoknál elterjedtek. Ezt a fajta kezelést gyakran kínálják a kozmetikai szalonokban vagy plasztikai sebészeteken, szépségklinikákon. Színterápiás kezeléskor a bőrt a kiválasztott színű fénnyel sugározzák be, attól függően, hogy milyen hatást szeretnének elérni. A kék fény például gyulladáscsökkentő és antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, ezért pattanások esetén alkalmazzák. A vörös intenzíven serkenti a kollagén és az elasztin, az úgynevezett fiatalság fehérjéinek termelését. Feszesebbé és rugalmasabbá teszi a bőrt és jól működik az öregedésgátló kezelések támogatására. A zöld viszont ellazít és helyreállítja az egyensúlyt: csökkenti a duzzanatokat, oldja a feszültséget.
Fényterápia a jó hangulatért
Ha már szóba került a fényterápia, lehetetlen nem megemlíteni egy kulcsfontosságú alkalmazást, amely a hangulatra gyakorolt kedvező hatás. A fényterápiás kezelésekkel jelentős eredmények érhetők el a SAD, vagyis a szezonális depresszió tüneteinek enyhítésében.E hangulatzavar esetében a tünetek kiváltó oka gyakran a téli-őszi időszakban jelentkező fényhiány, amely bizonyos mértékig mindannyiunkat negatívan érint. Az év sötétebb időszakában hajlamosabbak vagyunk a levertségre és a krónikus fáradtságra. Ennek oka, hogy életmódunk arra kényszerít, hogy sötétben dolgozzunk és tevékenykedjünk, amikor a szervezetünk pihenésre vágyna. A fény két olyan hormon termelését befolyásolja, amelyek rendkívül fontosak az általános napi működésünk szempontjából: a serkentő szerotoninét és az alvásért, az álmosságért felelős melatonint. Ezért a fényterápiás kezelés – különösen, ha hiperpolarizált fénnyel végezzük – kiválóan alkalmas a megbomlott egyensúly helyreállítására és hangulatunk javítására. A fényterápiás kezelés az álmatlanság vagy az időeltolódás miatti levertség (jetlag) kezelésére is alkalmas, ugyanis a rendszeres fénykezelés segít az ébrenléti- és az alvási ciklusok szabályozásában.
A fényterápia egy biztonságos kezelési módszer, de természetesen vannak ellenjavallatai. Ha pl. fényallergiában szenvedsz vagy fényérzékenyítő gyógyszereket szedsz, akkor mindenképpen jobb, ha kerülöd. Szemgyulladások és retinabetegségek esetén szintén ellenjavallt.